4 fakty o vitamíne C, ktoré vás prekvapia

Dátum: 20. mája 2022 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Zdravie

Ťažko zvládate stres, cítite sa unavený a máte málo energie? Možno aj vy trpíte nedostatkom vitamínu C. Ak ho máte v tele dosť lepšie zvládate stres, máte viac energie a lepšiu náladu. Ochráni vaše bunky pred oxidačným stresom, zvyšuje vstrebávanie železa a podporuje imunitu na viacerých úrovniach. Je nevyhnutný pre rôzne metabolické a syntetické reakcie v tele. Je ťažké sa ním predávkovať, pretože aj keď ho prijmete veľa, telo sa ho ľahko zbaví močom. To ste možno vedeli. Ale čo všetko ste o dôležitosti vitamínu C nevedeli?

1. Psy a mačky si vitamín C dokážu vytvoriť

Človek (a zopár ďalších živočíchov) je jedným z mála, ktorý si vitamín C v tele nedokáže vytvoriť. Túto schopnosť sme stratili niekde v priebehu evolúcie. Preto je veľmi dôležité dopĺňať ho v strave, alebo pomocou doplnkov výživy, keďže naša strava pod vplyvom pesticídov a stavu pôdy nie je tak výživná a bohatá na vitamíny, ako bola strava našich predkov vypestovaná vo vlastnej záhradke.

2. Avitaminóza mala v 18. storočí na svedomí viac ako 1 milión obetí

Nedostatok vitamínu C vyvoláva ochorenie skorbut (avitaminóza). Spôsobuje krvácanie z ďasien, zlý dych, otváranie starých rán, či opätovné lámanie kostí. Neliečenie môže dokonca viesť až k pomalej smrti. V minulosti na túto nevedomosť zomrelo viac než milión námorníkov, kým sa zistilo, čo je skutočnou príčinou ich smrti. Tak dôležitý je vitamín C. V súčasnosti až pätina ľudí stále trpí jeho nedostatkom. Ohrozenou skupinou sú fajčiari, ľudia s malým prísunom ovocia a zeleniny, chorí, či tí, ktorí pracujú ťažko fyzicky, alebo psychicky. Výrazný efekt má pri alergiách a histamínovej intolerancii. Mnoho alergikov po doplnení vitamínu C cíti okamžité zlepšenie, pretože čím viac je v tele histamínu, tým menej vitamínu C a naopak.

3. Vitamín C výrazne pomáha kolagénu

Beriete kolagén na udržanie mladistvého vzhľadu, alebo kvôli kĺbom? Potom ho nezabudnite doplniť vitamínom C, ktorý je dôležitý už v prvej fáza produkcie kolagénu, kde dopomáha k jeho pevnosti. Kolagén udržuje krásnu nielen našu pleť, ale aj vlasy, nechty a kĺby. Vitamín C naštartuje v tele tvorbu prirodzeného kolagénu, pomáha vstrebať kolagén v doplnkoch výživy a zabraňuje narúšaniu kolagénových vlákien.

4. Dôležité je postupné uvoľňovanie vitamínu C

Nie je jedno, aký vitamín C užívate. Dôležitá je vysoká vstrebateľnosť a postupné uvoľňovanie. Lipozomálny vitamín C, ktorý je súčasťou väčšiny vitamínov má síce vysokú vstrebateľnosť, ale aj podiel tukovej zložky – viac ako 30%. Zdrojom vitamínu C je kyselina L- askorbová, ktorá v kombinácii s pomocnou látkou Compritol E ATO zaisťuje postupné uvoľňovanie (tzv. „slow release“), s rovnakou vstrebateľnosťou ako pri lipozomálnom vitamíne C, ale bez tukovej zložky. Takéto unikátne zloženie nájdete vo Vita C.

Ako teda doplniť vitamín C v organizme?

Vyskúšajte Vita C, ktorého jedinečnosť spočíva práve v jeho unikátnom zložení. S dodaním vitamínu C do organizmu sa spúšťajú ďalšie procesy, ktoré sú práve týmto zložením podporované. A preto je pre telo najväčšou pridanou hodnotou tohto produktu nielen vitamín C samotný, ale komplexnosť jeho kompozície. Je vhodný aj pre vegánov a alergikov.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 31. októbra 2023

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Jesenná únava alebo trvalé vyčerpanie?

Dátum: 30. novembra 2022

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Ako sa vyhnúť ochoreniu počas tohtoročnej vianočnej sezóny