BURNOUT – You Know It When You Feel It

Dátum: 30. novembra 2022 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Zdravie

Všetci sme to zažili. Sme vyčerpaní, nedokážeme sa sústrediť, všetko sa nám zdá zdrvujúce. Možno zažívame vyhorenie. Ale čo je vlastne vyhorenie? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Väčšina z nás už počula o pojme vyhorenie, ale možno v skutočnosti nevie, čo to je. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je vyhorenie syndróm koncipovaný ako dôsledok chronického stresu na pracovisku, ktorý nebol úspešne zvládnutý. Inými slovami, je to ten pocit, keď ste preťažení a vystresovaní svojou prácou (alebo životom vo všeobecnosti) do takej miery, že už nedokážete fungovať.

Vyhorenie sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, a to fyzicky aj psychicky. Môžete sa napríklad cítiť stále vyčerpaní, aj keď máte dostatok spánku. Môže sa zhoršiť vaša koncentrácia a bude ťažké sa na čokoľvek sústrediť. Môžete byť častejšie chorí alebo stále vyčerpaní. Psychicky sa môžete cítiť odpojení od práce alebo sa vám môže zdať, že všetko je príliš náročné. Môžete byť podráždení alebo mať problém s tým, aby vás niečo bavilo. Zdá sa vám to povedomé?

Ako rozpoznať syndróm vyhorenia?

Existuje niekoľko kľúčových príznakov, na ktoré si treba dávať pozor, keď sa snažíte zistiť, či u vás dochádza k vyhoreniu. Patria medzi ne:

  • Vyčerpanie: fyzické aj psychické
  • Strata motivácie alebo záujmu o prácu (alebo čokoľvek iné)
  • Odstup od práce alebo pocit, že všetko je príliš náročné
  • Zhoršený výkon v práci
  • Podráždenosť alebo iné negatívne zmeny nálady

Čo tak vitamíny?

Ak sa cítite vyčerpaní, je dôležité starať sa o seba psychicky aj fyzicky. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je zabezpečiť si prísun všetkých potrebných živín vrátane vitamínov. Vitamíny sú nevyhnutné na správne fungovanie nášho tela a môžu nám pomôcť zvýšiť hladinu energie, náladu a celkové zdravie.

Ak sa teda cítite vyčerpaní, uistite sa, že máte dostatok vitamínov! Existuje niekoľko kľúčových vitamínov, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky vyhorenia. Tak to by sme mali! Tu sú niektoré z najlepších vitamínov pre ľudí, ktorí bojujú s vyhorením:

Vitamín B12: nevyhnutný pre produkciu energie a kognitívne funkcie. Ak bojujete s únavou, užívajte doplnok stravy alebo jedzte potraviny bohaté na vitamín B12, napríklad mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky.

Vitamín D: Dôležitý pre hladinu energie, ako aj pre náš imunitný systém. Ak ste často chorí, uistite sa, že máte dostatok vitamínu D, tým, že budete tráviť čas na slnku alebo budete užívať doplnok.

Omega-3 mastné kyseliny: dobré pre našu náladu a kognitívne funkcie. Ak máte problémy so sústredením alebo sa cítite skleslo, jedzte potraviny bohaté na omega-3, ako sú losos, tuniak, vlašské orechy a ľanové semienka. Môžete tiež užívať doplnok stravy s obsahom omega-3.

Aké sú príčiny syndrómu vyhorenia?

Neexistuje jediná príčina syndrómu vyhorenia. Môže byť spôsobený kombináciou pracovných a osobných faktorov. K faktorom súvisiacim s prácou môže patriť dlhý pracovný čas, vysoké pracovné zaťaženie, malá kontrola nad vašou prácou a pocit, že nie ste docenení. Medzi osobné faktory môže patriť starostlivosť o člena rodiny, osobné problémy alebo trauma a problémy s duševným zdravím v minulosti.

Fázy vyhorenia

sú vo všeobecnosti rozdelené do troch etáp.

  1. Prvou fázou je fáza vyčerpania, počas ktorej sa jednotlivec začína cítiť preťažený a vyhorený prácou alebo inými povinnosťami. Toto vyčerpanie sa môže prejaviť fyzicky, psychicky a emocionálne, čo vedie k pocitom únavy, stresu a emocionálnej otupenosti.
  2. Druhou fázou je fáza cynizmu, v ktorej sa jednotlivci môžu cítiť oddelení a odcudzení od svojej práce alebo povinností. Môžu začať strácať záujem, odpútať sa a byť čoraz kritickejší voči úlohám, za ktoré sú zodpovední.
  3. Napokon, tretia fáza je známa ako fáza neúčinnosti. V tejto fáze začína trpieť výkon jednotlivca v dôsledku nedostatku motivácie a vyhorenia. To môže viesť k zníženiu produktivity, problémom s koncentráciou a zábudlivosti. Môže to tiež viesť k zvýšeniu počtu chýb a slabému výkonu.

Myšlienky na záver

Syndróm vyhorenia môže byť vyčerpávajúci stav, ktorý ovplyvňuje všetky oblasti vášho života. Ak pociťujete príznaky vyhorenia, je dôležité vyhľadať pomoc. Existujú aj veci, ktoré môžete urobiť, aby ste vyhoreniu vôbec zabránili. Vykonaním malých zmien vo svojom životnom štýle a naučením sa zvládať stresory môžete pomôcť znížiť riziko vyhorenia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 6. septembra 2023

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Ako nedostatok spánku ovplyvňuje vaše zdravie?

Dátum: 2. júna 2023

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Osobný rozvoj

Trápi vás roztrieštená pozornosť a pretlak úloh?