Jesenná únava alebo trvalé vyčerpanie?

Dátum: 31. októbra 2023 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Zdravie

Máte pocit, že na vás doľahla jesenná únava? Alebo tá únava už trvá dlhšie a vy neviete odkiaľ pramení a ako sa jej zbaviť? Ak chcete načerpať energiu, potrebujete so sebou začať pracovať na fyzickej aj psychickej úrovni. Skontrolujte u seba stav 6 hlavných spúšťačov únavy:

1. Nedostatok spánku alebo nekvalitný spánok

Spánok je doteraz málo preskúmanou témou. Posledné výskumy však jasne ukazujú, že spánok je oveľa dôležitejší a má na nás väčší vplyv ako sme si doteraz mysleli. Ovplyvňuje našu náladu, stav energie, koncentráciu či emócie. Ak si chcete zlepšiť kvalitu spánku, dodržiavajte pravidelné rytmy. Vstávajte a zaspávajte v rovnakých časoch – aj cez víkend. Telo si zvykne na pravidelnosť. Rozhádzaný rytmus pre telo predstavuje stres a to nepomáha kvalite ani kvantite spánku. Najlepší čas na spánok je medzi 22:00 – 02:00 hodinou. Príliš veľa spánku škodí rovnako ako jeho nedostatok.

O téme spánku sme napísali jeden celý článok, ktorý si môžete prečítať tu. Ak máte problém so zaspávaním, budením sa v noci, alebo ste unavení už po zobudení, skúste si dočasne pomôcť výživovým doplnkom ΑΩ Dreams. ΑΩ Dreams nie je návykový, je to doplnok výživy, ktorý okrem iného obsahuje melatonín, lekno modré a chmeľ. V tejto kombinácii látky rýchlejšie pomáhajú telu uvoľniť sa a zrelaxovať. Dobrý spánok je váš základ pre všetky ostatné činnosti.

2.Málo vody

Bolesti hlavy, únava, či zlá pleť sú príznaky, ktoré môžu priamo súvisieť s nedostatočným pitným režimom. Denne by sme mali vypiť 2-3 litre vody. Pitie vody je pritom finančne ani časovo nenáročný zvyk, ktorý viete relatívne ľahko zaradiť do svojho života. Existuje aj niekoľko mobilných aplikácií, ktoré vám budú pripomínať pravidelné pitie vody. Pozor však na kávu, alkohol či rôzne džúsy, ktoré sa do pitného režimu nerátajú. Môžete ich však nahradiť vhodnou zeleninou a ovocím s vysokým obsahom vody (napr. melóny, pomaranče, brokolica…).

3.Nevhodná a nepravidelná strava

Strava je základ pre našu energiu. Čo dávame dovnútra, to sa zobrazí navonok. Zmena stravy je však oveľa ťažšia ako pitie vody. Vyžaduje si zmenu návykov a ich dlhodobé dodržiavanie. Avšak aj tu môžete urobiť malé zmeny, ktoré vám vedia priniesť dlhodobé výsledky. Ako sme písali aj pri spánku, vytvorte si pravidelnosť – jedzte v rovnakých časoch, menšie množstvá a jedzte len 8 hodín denne. Zvyšný čas nechajte telo oddychovať. Vráti sa vám prirodzený hlad a zrýchli sa metabolizmus, keďže doprajete telu čas na regeneráciu. Obmedzte umelé cukry – dajte si kávu bez cukru, koláčik občas vynechajte. Nemusíte zmeniť všetko, zamyslite sa nad svojím životným štýlom a zmeňte kľúčových 20 %, ktoré vám môžu priniesť 80 % výsledku.

4.Sedavý životný štýl, nadváha a stres

Proti týmto trom nepriateľom a mnohým ďalším efektívne pomáha šport. Pohyb je ďalšia kľúčová vec, ktorá pôsobí na telesnú aj duševnú pohodu. Stres budete vedieť zvládať omnoho lepšie, ak ho budete ventilovať športom. Pritom nemusíte robiť veľké veci, stačí 20-30 minút denne. Choďte sa prejsť, zabehať si, alebo si zacvičte jógu. Vyberte si aktivitu, ktorá vás bude baviť. Pre človeka je prirodzené hýbať sa, avšak moderný spôsob života nás vedie k pohodlnosti. Pohyb priamo prispieva k zvýšeniu energie, keďže vám rozprúdi krv v žilách a prekrví  dôležité telesné orgány. Okrem toho sa vám vyplavia endorfíny a vyčistíte si myseľ od negatívnych myšlienok.

5.Nedostatok vitamínov a minerálov

Za únavou môže byť aj nedostatok určitých látok vo vašom organizme. Únavu počas menštruácie môžete vyriešiť železom. Za padaním vlasov môže byť nedostatok zinku. Zlepšiť kvalitu nechtov, vlasov a pokožky môžete užívaním jódu. Dobrý stav kostí a zubov vám pomôže udržiavať vitamín D. Ak si nie ste istí, čo vám chýba, navštívte vášho doktora a nechajte sa vyšetriť. Prevencia vás stojí oveľa menej času a peňazí ako náprava.

6.Duševná únava

Dlhodobé negatívne pocity ako stres, strach či úzkosť sú rovnako spúšťačom pocitu únavy. Jedným z riešení je zaviesť do života pravidelné prechádzky, či pobyty v prírode a na slniečku. Je to jednoduchý, avšak veľmi efektívny spôsob, ako prirodzene načerpať energiu. Zapnite si vašu obľúbenú hudbu, alebo urobte niečo, čo vás baví iba pre radosť. V spleti každodenných povinností je dôležité nájsť si čas na niečo, čo „nemusíme“, ale iba chceme. Činnosti, ktoré nám prinášajú radosť nám prirodzene prinesú viac energie.

Ak chcete začať robiť zmeny, vyberte si jednu vec, ktorá je pre vás jednoduchšia a robte ju pravidelne. Po čase vyhodnoťte, či sa cítite lepšie, alebo máte viac energie. Telo vám hneď dá odpoveď. Ak sa vám podarí udržať jeden nový zvyk, naberiete pocit, že svoj život máte pod kontrolou a bude vás to motivovať k ďalším zmenám. A malé trvalé zmeny vedú k dlhodobým výsledkom. Ak si chcete uľahčiť cestu, vyskúšajte náš vitamínový doplnok pre posilnenie energie ΑΩ Energy. Ak máte dosť energie, všetky zmeny sa potom dejú ľahšie a výsledky sa dostavia rýchlejšie. Držíme vám palce. Vy ste alfou omegou svojho zdravia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 13. marca 2024

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Zatočte s jarnou únavou

Dátum: 3. júna 2022

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Ak chcete mať zdravé oči, detoxikujte pečeň