Predbehnite svoje limity

Dátum: 17. apríla 2024 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Osobný rozvoj

Život je plný výziev a príležitostí posúvať svoje limity. Či už ide o osobné ciele, pracovné úspechy alebo športové výkony, vždy je priestor na rast a zlepšovanie sa. Jednou z takých výziev, ktoré sme sa rozhodli podstúpiť, bol aj polmaratón v rámci ČSOB Bratislava maratón. Bola to skvelá príležitosť otestovať naše hranice, prekonať samých seba a zažiť neopakovateľnú atmosféru tohto podujatia.

Príprava na prvý polmaratón

Príprava na náš prvý polmaratón vyžadovala čas, disciplínu a odhodlanie. Niekoľko mesiacov pred pretekmi sme si stanovili svoj cieľ na smart hodinkách– koľko kilometrov a za aký čas chceme zabehnúť v čase polmaratónu. Náš tréningový plán zahŕňal postupné zvyšovanie bežeckých vzdialeností, intervalové tréningy a posilňovacie cvičenia. Trénovali sme 4x do týždňa za každého počasia.

Začali sme behať v januári, tri mesiace pred polmaratónom. Za celý čas nebolo tak teplo, ako v apríli na reálnom polmaratóne. Zaujímavá vec, ktorú sme sa naučili, že nie je dobré si dávať nízke ciele. Dajte si lepší čas, ako si reálne myslíte, že viete zvládnuť. Posunie to vaše limity. Niektorí z nás si dali nemotivujúci časový cieľ. Tréningy sa im potom zdali ľahké a počas tréningov si menili ciele, čo spôsobilo stratu pozornosti a rozbitie kontinuity tréningov. Podobne to býva aj v živote, keď si dáte malé ciele.

Uvedomenia a pocity z prekonania samého seba

Samotný deň pretekov bol plný adrenalínu. Stáť na štartovacej čiare medzi stovkami ďalších bežcov, počuť burácajúci dav divákov a cítiť tú jedinečnú atmosféru – to sú momenty, na ktoré nikdy nezabudneme. Počas behu sme zažívali rôzne emócie. Od počiatočného nadšenia a eufórie, cez chvíle vyčerpania a bolesti, ktoré prišli medzi 15-17 kilometrom až po neopísateľnú eufóriu v cieli. Bolo to ako jazda na emocionálnej húsenkovej dráhe. Naše hlavné uvedomenia vám zhrnieme v bodoch:

  • Beh je ako život. Ak bežíme dvaja, podporíme sa v slabých chvíľach. Na každého ťažké chvíle prichádzajú na inom kilometri a spolu to dáme ľahšie.
  • „Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“, platí aj tu. Keďže sme trénovali od januára do marca po večeroch, neboli sme pripravení na teplé aprílové počasie, ktoré nás prekvapilo počas dňa. Finálny beh bol o to náročnejší, neboli sme na to ako začiatočníci pripravení.
  • Ako sme písali predtým, stanovte si vyššie ciele, než tie, ktoré viete zvládnuť. Posuniete svoje limity ani neviete ako a zrazu ste na 17 kilometri, ktorý ste nikdy predtým nezabehli. Ten pocit dosiahnutia niečoho, čo sme si kedysi mysleli, že je nemožné stojí za to. A máte chuť stále si dávať nové a vyššie ciele.

Starostlivosť o telo pri polmaratóne

Dobrý spánok je základ

Základom je regenerácia tela, preto sa potrebujete dobre vyspať, aby ste vládali trénovať. O dôležitosti spánku a jeho cykloch sa dozviete v tomto článku.  Ak máte problém so zaspávaním, skúste výživový doplnok AΩ Dreams.  Nemusíte sa báť návykovosti. AΩ Dreams obsahuje prírodné látky ako je lekno modré, melatonín a chmeľ, ktoré pomôžu vášmu telu uvoľniť sa.

Výživa zvnútra

Okrem fyzickej prípravy sme sa zamerali aj na správnu výživu. Dôležité bolo dodať telu dostatok energie, vitamínov a minerálov. Výživové doplnky ako AΩ Energy nám pomohli udržať si vitalitu a posilniť imunitu a nervový systém. Vďaka optimálnej kombinácii prírodných stimulantov sme dokázali oddialiť únavu a udržať si vysokú výkonnosť. Keďže intenzívny tréning a stres môžu narušiť vnútornú rovnováhu organizmu, pravidelne sme užívali aj AΩ PH Balance. Tento prípravok pomáha udržiavať optimálne pH v tele, podporuje metabolizmus a prispieva k celkovej pohode. Vďaka nemu sme sa cítili vitálnejší a odolnejší voči záťaži.

Kolená a kĺby

Pravidelným behom môžete pociťovať bolesť kolien či kĺbov. Zistite si hlavne správnu techniku behu. Dodržujte rozvičky pred a po behu. Predídete tak nežiadúcim bolestiam. Ak vás predsa len prekvapia bolesti, použite prípravok AΩ Knee. Zabraňuje degradácii chrupavky a podporuje ochranu kĺbov po záťaži. Znižuje opuchy, bolesti kĺbov a pomáha regenerácii po športových aktivitách. Ako podporu pri športových aktivitách použite AΩ ProCarti. Slúži ako podpora chrupaviek a kĺbov, tiež ako podpora imunitného systému. Zabraňuje degradácii chrupavky, regeneruje ju, podporuje ochranu kĺbov a znižuje bolesti kĺbov.

Odreniny a podráždená pokožka nôh

Časté tréningy a pot môžu spôsobiť podráždenie a odreniny hlavne na chodidlách. Skvelý spôsob ako regenerovať pokožku je použiť Alaskin gél. Rýchlo hojí popraskanú kožu, opary, jazvy, ale aj poštípanie hmyzom. Podporuje hojenie a obnovu buniek, vďaka čomu sme sa mohli naplno sústrediť na tréning bez obáv z kožných problémov a boľavých nôh.

Úspešné zvládnutie polmaratónu bolo pre nás nezabudnuteľným zážitkom. Dokázali sme sami sebe, že s odhodlaním, disciplínou a správnou podporou dokážeme prekonať svoje limity a dosiahnuť oveľa viac, než sme si mysleli. Hranice sú často len v našich hlavách a so správnym prístupom môžeme dosiahnuť neuveriteľné veci. Či už v športe, v práci alebo v osobnom živote, vždy je priestor na rast a prekonávanie samých seba.

Účasť na polmaratóne nám dala nielen fyzickú silu a vytrvalosť, ale aj vieru vo vlastné schopnosti. Tak ako hovorí známy citát: „Nemôžete prekročiť oceán, kým nemáte odvahu stratiť z dohľadu breh.“ My sme sa odrazili od brehu svojich obmedzení a vydali sa na cestu nových možností. A táto cesta sa nekončí, pretože vždy je čo objavovať a kam sa posúvať. Takže, aké limity prekročíte vy?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 4. novembra 2022

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Doprajte svojim vlasom a pokožke tú správnu starostlivosť po lete

Dátum: 3. júna 2022

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Nie je vitamín, ako vitamín