Nie je vitamín, ako vitamín

Dátum: 3. júna 2022 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Zdravie

Každý vitamín v optimálnom množstve je pre náš organizmus prospešná látka. Dôležité je ale rozpoznať, aká forma vitamínu je pre naše telo najvyhovujúcejšia. Najvhodnejším zdrojom vitamínov sú samozrejme prírodné zdroje ako ovocie, zelenina a mäso. Avšak je dokázané, že za posledné desaťročia výrazne klesol podiel vitamínov v ovocí, najmä tých predávaných v obchodoch. Doba je hektická a mnoho ľudí siaha po rýchlom doplnení účinných látok vo forme výživového doplnku. Aby váš organizmus využil prijaté vitamíny na maximum, dbajte na ich správnu formu a vstrebateľnosť.

Vitamín C v našom organizme

Najznámejším a najdiskutovanejším vitamínom je staré známe Céčko. Vitamín C bol v roku 1928 izolovaný z papriky fyziológom Albertom Szent Gyorgiiim. Za tento objav mu bola v roku 1937 udelená Nobelova cena. Vitamín C má mnoho funkcií v organizme. Pri nedostatku – hypovitaminóze vitamínu C cievy strácajú pružnosť, objavuje sa krvácanie do slizníc. Extrémny nedostatok spôsobuje chorobu skorbut – výrazne opúchajú kĺby a ďasná, vypadávajú zuby, svaly atrofujú. S nadbytkom alebo hypervitaminózou sa stretávame málokedy, nakoľko telo si nevytvára zásoby a jeho prebytok je vylučovaný obličkami. Nadmernými dávkami si môžeme privodiť podráždený žalúdok alebo tráviaci trakt a paradoxne si po vysadení nadmerných dávok môžeme privodiť hypovitaminózu.

Účinky vitamínu C

 • Vitamín C prispieva k normálnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii krvných ciev
 • Vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii kostí
 • Vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii chrupaviek
 • Vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii ďasien
 • Vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii pokožky
 • Vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii zubov
 • Vitamín C prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie
 • Vitamín C prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému
 • Vitamín C prispieva k správnej funkcii psychiky
 • Vitamín C prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému
 • Vitamín C prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom
 • Vitamín C prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy
 • Vitamín C prispieva k regenerácii redukovanej formy vitamínu E
 • Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa
 • Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa

A aká forma céčka je najvhodnejšia?

Najlepším zdrojom vitamínu C je, samozrejme, príroda. Ovocie ako AMALAKI, CAMU a ACEROLA sú už bežné zdroje vitamínu C aj v našich končinách. Klasickejším zdrojom sú šípky, chren, zelená paprika, čierne ríbezle, petržlenová vňať.

Keď ale siahnete po výživovom doplnku, sústreďte sa na vstrebateľnosť. Venujte pozornosť zloženiu a dávajte prednosť extraktom z rastlín pred samotnou kyselinou L – askorbovou, ktorá nerastie na stromoch ani v plodoch, ale je syntetickou formou vitamínu C. Najúčinnejšie sú lipozomálne formy vitamínu C, ktoré zabezpečujú až 95 %-né vstrebávanie v tráviacom trakte. Je to preto, lebo účinná látka, v našom prípade vitamín C je obalená vrstvou fosfolipidov, ktorá ho chráni pred včasným rozložením, ktoré nastáva už v ústnej dutine. Rozloženie nastáva až v tráviacom trakte, a tak dokáže telo využiť prijaté céčko na maximum. V našom AΩ Energy práve preto nájdete túto lipozomálnu formu vitamínu C.

Aj pri vitamínoch platí, že treba čítať zloženie a malé písmenká na obale. Základná orientácia v pojmoch vám pomôže vo výbere. Pri vitamíne C teda siahajte po jeho lipozomálnych formách, aby ste svojmu telu dopriali Céčko, ktoré telo využije na maximum.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 3. júna 2022

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Bambucké maslo – zázrak z orechov

Dátum: 5. mája 2023

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Osobný rozvoj

Sebaláska neznamená dopriať si masáž